Plamienie podczas pierwszych dni zażywania tabletek antykoncepcyjnych - czy to objaw ciąży?

Zażywam tabletki a******* od 5 miesięcy. Podczas zażywania dwóch pierwszych opakowań występowały plamienia w trakcie brania tabletek, następnie ustały. Jednak w trakcie 6. opakowania po wzięciu 2 tabletek wystąpiło plamienie. Czym może to być spowodowane? Czy istnieje ryzyko ciąży? Dodam, że nie brałam żadnych antybiotyków, nie wymiotowałam, tabletki biorę regularnie oraz nie odchudzam się.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
plamienia są najczęstszym działaniem niepożądanym antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na długi czas przyjmowania jednego preparatu to założenie wydaje się być mylne.
W pierwszej kolejności sugerowałabym wykonać test ciążowy w celu wykluczenia zapłodnienia. Jeżeli wynik wyjdzie negatywny, wskazana będzie wizyta u ginekologa, który ustali przyczynę plamienia.
Pozdrawiam