Plamienie podczas przyjmowania tabletek

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. Nie sprawiały mi żadnego problemu, czuję się po nich dobrze. Jednak po ostatnim krwawieniu zaczęłam plamić. Wydzielina jest gęsta i brązowa, czasami bardziej obfita czasami mniej, oprócz tego czasami boli mnie macica i źle się czuję, jak podczas krwawienia. Plamienie trwa już miesiąc... martwię się jedna, nie mam na chwilę obecną czasu iść do lekarza z powodu napiętych zajęć, mogę dopiero iść za ok. 3 tyg. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli plamienie/krwawienie nie jest obfite, to może Pani odczekać do wyznaczonego terminu wizyty. Większa utrata krwi wymagałaby jednak wcześniejszej konsultacji, ze względu na ryzyko anemizacji. Rozumiem, że dalej przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne. Tego typu plamienie zdarza się czasem u kobiet, które od dłuższego czasu stosują antykoncepcję hormonalną. Nazywamy je krwawieniem przełomowym. Nie ma ono wpływu na skuteczność tabletek, jest jednak uciążliwe. Jeśli dolegliwości będą utrzymywać się dłuższy czas, konieczna może być zmiana preparatu. Lekarz musi także wykluczyć inne przyczyny nieprawidłowego krwawienia, np. mięśniak(i), nadżerkę szyjki macicy czy też polip.

Pozdrawiam serdecznie!