Plamienie podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Witam, Mam 20 lat, wczoraj przykleiłam trzeci plater e**** (plaster antykoncepcyjny) z pierwszego opakowania. Wystąpiło u mnie krwawienie, ale o mniejszej częstotliwości niż w czasie okresu, trochę mnie to martwi, bo w pierwszych dwóch tygodniach stosowania miałam jedynie niewielkie brązowe plamienia. Czy wszystko jest w porządku? Moje drugie pytanie, czy jeśli na plastrze są zagięcia, marszczenie, tak, że dopływa tam powietrze, woda, ale plaster się trzyma, to skuteczność nie maleje? Czy jestem w pełni zabezpieczona? Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nieduże marszczenia i zagięcia nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej plastrów. Plamienia i krwawienia śródcykliczne są natomiast jednym z objawów niepożądanych antykoncepcji hormonalnej. Musi Pani uzbroić się w cierpliwość. Jeśli dolegliwość ta nie minie w czasie przyklejania plastrów z najbliższych 2 opakowań lub krwawienie będzie silne, to proszę udać się do lekarza, by ten wykluczył inne przyczyny tego stanu. Możliwe również, że konieczna będzie odstawienie plastrów.
Pozdrawiam!