Plamienie podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Co może być przyczyną?

Witam, mam 24 lata. Przez dwa lata stosowałam plastry, jednak przez ostatnie dwa miesiące po stosunku z partnerem pojawiało się plamienie. Lekarz kazał mi odstawić plastry i powrócić do nich po kolejnych dwóch miesiącach. Teraz do nich wróciłam, ale jaka jest pewność, że dolegliwości nie powrócą i co było ich przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Plamienia i krwawienia w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej są jednym z najczęstszych działań niepożądanych - występują najczęściej na początku stosowania i dotyczą przede wszystkim preparatów z dawką estrogenów poniżej 0,03 mg lub po wielu miesiącach niezależnie od stosowania. Ich powstawanie związane jest ze stosunkiem hormonów: estrogenów i progesteronu.
Postępowaniem zalecanym w przypadku ich wystąpienia jest odstawienie antykoncepcji lub zmiana preparatu.
Zawsze niestety istnieje ryzyko, że dolegliwości powrócą i konieczna będzie całkowita rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej.

Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.