Plamienie przed okresem - czy to ciąża?

Witam, właśnie kończę zażywać 6 opakowanie tabl. Y***. Tabletki zażywam regularnie. W ostatnich tygodniach nie miałam wymiotów, biegunki, nie zażywałam antybiotyków, dotychczas współżyłam, dodatkowo stosując prezerwatywę, ale we wt. kochałam się bez prezerwatywy i chłopak po raz pierwszy miał wytrysk we mnie. W sob. pojawiły mi się brązowe plamienia ze śluzem, a w niedzielę plamienia są mocniejsze nawet bardziej czerwone i mocniejsze. Do zakończenia blistra pozostało mi jeszcze 3 tabl., czy skończyć blister? Czy odstawić tabletki? Czy jest możliwość, że to ciąża? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, o ile kobieta nie popełniła błędu, ciąża jest niezwykle mało prawdopodobna. Tak też jest w Pani przypadku. Raczej nie wiązałabym Pani dolegliwości z ciążą.

Pisze Pani, że stosowała Pani tabletki prawidłowo. Jeśli dawno nie robiła Pani przerwy (przesuwała termin wystąpienia krwawienia, stosując kilka opakowań z rzędu) plamienia mogą wystąpić jeszcze przed odstawieniem tabletek. Poza tym mogą wynikać z przyczyn nie związanych bezpośrednio z tabletkami, np. urazu szyjki macicy podczas stosunku, infekcji w obrębie szyjki macicy, nowotworów narządu rodnego (od łagodnych – np. mięśniaki macicy, po złośliwe np. rak szyjki), nadżerek itp.

Powinna Pani przyjąć pozostałe tabletki z opakowania i po 7 dniach rozpocząć nowe. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać lub plamienia/krwawienia nie ustąpią po rozpoczęciu kolejnego opakowania, powinna Pani skontaktować się ze swoim ginekologiem.