Plamienie przy antykoncepcji hormonalnej

Od ponad roku biorę tabletki Novynette, do tej pory wszystko było w porządku. Od wczoraj jednak mam lekkie plamienie. Czy może to oznacza, że tabletki są za słabe? Czy kontaktować się z lekarzem, czy poczekać czy bedzie się to powtarzało? I czy skuteczność tabletek jest zachowana (nie pominełam tabletki i zazywam je regularnie)? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Plamienia to jeden ze skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych, który występuje zazwyczaj na początku stosowania preparatu i ustępuje po kilku miesiącach (3-5 miesięcy). Nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcyjną. Dziwne wydaje się być to, że u Pani plamienie wystąpiło po raz pierwszy  po roku stosowania tabletek... To może wskazywać, że plamienie może być związane z czymś innym niż pigułki antykoncepcyjne. Myślę, że warto byłoby to skonsultować z ginekologiem.

Pozdrawiam!