Plamienie w II tymestrze

Witam, to moja druga ciąża. Pierwsza zakończyła się cesarskim cieciem 4 lata temu. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży. Wczoraj zaczęłam plamić (brak jakichkolwiek bóli) i od razu udałam się do lekarza. Stwierdził, że przyczyną krwawienia nie jest uraz mechaniczny, nie mam krwiaków, nadżerek itp. Dziecko żywe, wszystko z nim w porządku Prawdopodobnie odkleja się łożysko, ale na usg nie jest to widoczne, bo jest mniejsze od 1 cm.
Dostałam lek podtrzymujące ciąże 3x dziennie i w razie bóli mam stosować środki przeciwbólowe na ból brzucha. Oczywiście mam leżeć, a we wtorek mam się zgłosić po L4. Czy moje dziecko pomimo plamienia jest w tym okresie bezpieczne? Jak długo będę plamić? I czy możliwe jest, że lekarz nie widzi tego odklejenia?
Proszę o odpowiedź, bo zżera mnie strach.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
To, że odklejanie się łożyska nie jest widoczne w USG oraz nieobecność bólu, rokują dobrze. Świadczy to o tym, że powierzchnia odklejania jest bardzo niewielka. Trudno przewidzieć, ile dokładnie czasu trwać będzie plamienie. Oszczędzający tryb życia i stosowanie się do reszty zaleceń lekarza z pewnością zwiększą szanse na szybkie ustąpienie tego niepokojącego objawu. Proszę nie martwić się na zapas, takie sytuacje zdarzają się nierzadko i najczęściej udaje się szczęśliwie donosić ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!