Plamki na twarzy po alkoholu

Szanowni Państwo! Ostatnio zauważyłem u siebie kłopotliwą przypadłość. Po wypiciu pewnej dawki alkoholu (najczęściej stosunkowo dużej, choć raz wystarczyły jedynie dwa piwa) na twarzy i na szyi wyskakują mi czerwone plamy, a ich pojawieniu się towarzyszy uczucie gorąca (jak przy podwyższonej temperaturze). Plamy zanikają samoistnie po kilkudziesięciu minutach. W ostatnim czasie nie piję większej ilości alkoholu niż kiedyś, a takie problemy zdarzają mi się po raz pierwszy. Zrobiłem podstawowe badania krwi, ale wszystko wydaje się w porządku. Ciśnienie również mam w normie. Ze swoim problemem zgłosiłem się do lekarza rodzinnego, ale ten zbagatelizował sprawę. Do jakiego specjalisty powinienem się zgłosić? Jakie środki przedsięwziąć? Przypadłość jest dość kłopotliwa pod względem "wizerunkowym" i chciałbym pozbyć się jej za wszelką cenę. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam! Prawdopodobnie alkohol wywołuje u Pana bardzo wyraźne rozszerzenie naczyń krwionośnych na skórze. Dzieje się tak u każdego ale u Pana jest bardziej zaznaczone. Uczucie ciepła również jest charakterystyczne dla spożycia alkoholu. Tak więc nie ma się tym co niepokoić i biorąc pod uwagę iż jest to uwarunkowanie genetyczne nie ma na to konkretnego leczenia. Jeśli jednak bardzo to Panu przeszkadza to w dobrych gabinetach kosmetycznych można poddać się serii zabiegów laserem, które działają niszcząco na drobne naczynka w skórze. Rumień powinien być wtedy mniej widoczny. Jednak jest to dość kosztowna opcja. Polecam też aby na wszelki wypadek wykonał Pan badanie laboratoryjne krwi na wskaźniki wątrobowe AspAT, AlAT oraz bilirubinę. Zmiany skórne mogą być zwiastunem choroby wątroby a szczególnie marskość. Proszę też zwrócić uwagę na to czy rumień nie pojawia się w sytuacjach, w których nie spożywa Pan alkoholu. Może to świadczyć o poważnych chorobach skóry i chorobach układowych tkanki łącznej. Pozdrawiam