Plamy na piersiach

Ostatnio przypadkiem u mojej mamy zauważyłam dziwne plamy na piersiach. Wyglądają jak plamy wątrobowe - na lewej piersi są tuż pod brodawką, duże (choć ich wielkość może wynikać z tego, że część z nich nachodzi na siebie - być może pojedyncze plamy nie przekraczają 1 cm, ale jest ich naprawdę wiele), nieregularne, koloru "kawy z mlekiem" lub beżowego (coś pomiędzy tymi kolorami). Ogólnie, wygląda to jak takie duże skupisko tych plam. Na prawej piersi zauważyłam tylko jedną plamkę, daleko od brodawki. Martwi mnie to, ponieważ wiem, że jeszcze ok. miesiąca temu mama żadnych plam nie miała. Mi to od razu przypomniało plamy wątrobowe, ale wyniki krwi wszystkie mama ma w normie (robiła kilka dni temu), morfologia, wątrobowe, wszystko jest ok. Poza tym z tego co wiem te plamy wątrobowe na piersiach zdarzą się rzadko. Mama mówi, że nic ją nie boli, nie swędzi. Martwię się, że to mogą być zmiany wynikające ze zmian "wewnątrz" piersi, ale mama jest uparta i nie chce iść na mammografię - nawet jak ostatnio była u lekarza rodzinnego to nie wspomniała mu, że takie coś jej na piersiach wyskoczyło, bo bała się, że będzie jej kazał robić mammografię. Dodam, że u mnie w rodzinie nie zdarzały się przypadki nowotworów piersi (a rodzinę mam naprawdę sporą, w tym wiele kobiet) i był tylko 1 nowotwór jajnika (który powstał w wyniku zaniedbania zapalenia). Mama ma 50 lat, nie ma jeszcze menopauzy. Nigdzie poza piersiami nie zauważyłam plam. Wiem, że mama powinna zrobić mammografię i będę ją do tego namawiać, ale póki jej nie wykona nie wiem czy powinnam się martwić. Nie daje mi to spokoju.

Witam serdecznie! Z pewnością mama powinna zgłosić się do lekarza - najlepiej jednak w takiej sytuacji dermatologa. Trudno niestety powiedzieć coś więcej na temat przyczyny powstania zmian skórnych bez ich obejrzenia, pomimo iż Pani opisuje mniej więcej jak wyglądają. Plamy wątrobowe to w istocie miejsca przebarwienia skóry które powstają pod wpływem promieni słonecznych, dlatego najczęściej pojawiają się w miejscach odkrytych - czyli na rękach, nogach. Piersi nie są raczej okolicą którą się opala, więc można wykluczyć tę przyczynę. Choroby piersi mogą wiązać się z pewnymi zmianami skórnymi, choć bardziej mają one charakter zmiany powierzchni skóry (wygląd skórki pomarańczy - tzn. obrzęk skóry z dziurkami, wgłębieniami) lub po prostu zaczerwienieniem. Takie objawy zazwyczaj towarzyszą zaawansowanym nowotworom piersi. Oczywiście mama powinna także mieć wykonana mammografię, choćby w ramach profilaktyki zachorowania na raka piersi. Powinna Pani gorąco namawiać mamę na to badanie i regularne wizyty u ginekologa. Pozdrawiam