Planowanie ciąży a choroba Hashimoto i wysoki poziom TSH

Dzień dobry, usg tarczycy wykazało u mnie hashimoto, kobieta 36l. Włosy wypadają mi na potęgę. Stosuję ampułki seboradin na skórę głowy, niewiele pomagają. TSH 3,240 FT4 16,28 FT3 5,3 Przeciw. p/peroksydazie tarcz. 41,06 Przeciw. p/tyreoglobulinie 91,1 Przepisano mi euthyrox w dawce 25, stosuję od tygodnia. Planowaliśmy z mężem ciąże końcem roku, do ilu powinno zejś TSH aby starać się o dziecko? Czy dieta bezglutenowa i odstawienie nabiału pomagają przy hashimoto? Dziękuję, Kinga

Witam Panią,

TSH dla kobiet planujących ciążę powinno wynosić < 2,5 (optymalnie ok 1-1,5). W razie potrzeby może Pani ,oczywiście pod kontrolą lekarską nieco zwiększyć dawkę. Jeśli chodzi o dietę o ktorą Pani pyta, to nie ma użych badań klinicznych potwierdzających korzyść tych diet, ale z zawodowego doświadczenia mogę powiedzieć, że mam grupę Pacjentek, które zgłaszają poprawę samopoczucia po modyfikacji diety. Szczególnie dotyczy to osób z nietolerancją glutenu i laktozy, ale nie tylko.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz