Planowanie ciąży przy leczeniu Fluoxetinem

Witam. Leczę się na depresję i nerwicę, biorąć fluoxetin najniższą dawkę. Chcemy z mężem starać się o dziecko, czy leki z grupy SSRI są niebezpiecznie dla płodu, rozwoju ciąży? Jeśli tak, to czy można zastąpić je czymś bezpieczniejszym? Jeśli nie, to jaki czas przed planowaną ciążą powinnam odstawić te leki, by mój organizm był "oczyszony" i "bezpieczny" dla dziecka.

Witam,

Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim psychiatrą, który prowadzi Pani leczenie.
Najłatwiej jest spisać wszystkie pytania, tak aby o niczym nie zapomnieć.
Alternatywą dla farmakoterapii jest psychoterapia, może Pani umówić się na konsultację do psychoterapeuty w poradni zdrowia psychicznego. Leki mogą wspierać/poprawiać fizyczne funkcjonowanie, lecz nie naprawią relacji z samym sobą.

Dzień dobry,

Nie ma bezpiecznych leków dla płodu. Podaje się je w naprawdę krytycznych sytuacjach, a bacząc na Pani rodzaj zaburzeń i stosowaną dawkę - bezwzględnie powinna Pani je odstawić - oczywiście we współpracy z lekarzem.
Warto też rozważyć podjęcie psychoterapii, która jest podstawową metodą leczenia w przypadku nerwicy (np.: Poradnia Leczenia Nerwicy, PZP, prywatnie).