Planowanie drugiego dziecka a brak zakontrastowania jajowodu

witam! mam 37 lat i corke 12 lat .staram sie o drugie dziecko bezskutecznie .przechodze rozne badania i stwierdzono ze mam brak zakontrastowania jajowodu lewego .zaproponowano mi histeroskopie i laparoskopie. czy zabieg jest konieczny ?. czy wiek ma znaczenie.? czy mam szanse na dziecko? nasze starania trwaja 4 lata.pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Brak zakontrastowania jajowodu lewego świadczy najpewniej o jego niedrożności. Tak jak zalecili Pani lekarze ginekolodzy rzeczywiście warto zatem wykonać histeroskopię oraz laparoskopię, by wyjaśnić ową niedrożność. Odpowiadając zaś na Pani ostatnie pytanie: jak najbardziej ma Pani szansę na dziecko, a wiek nie jest tu przeszkodą.