Planowanie następnej ciąży po porodzie u 42-latki

W tej chwili jestem w ciąży, mam termin na 15 stycznia, jestem po ciąży z in vitro. W związku z tym, że posiadamy w banku zamrożone zarodki i w związku z moim zaawansowanym wiekiem, chciałam zapytać, kiedy najszybciej mogę zajść w kolejną ciążę, po jakim czasie po porodzie naturalnym. Jakie są ew. zagrożenia zbyt wczesnej ciąży. Bardzo mi zależy na kolejnym dziecku, a czasu mam niewiele.

Milena Lubowicz

Teoretycznie już 6-8 tygodni po porodzie można zajść w kolejną ciążę. Zwykle mówi się, że minimalna przerwa to 6 miesięcy. Proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem gdyż ze względu na Pani wiek może zalecić wcześniejszą próbę, jeżeli już będzie się Pani czuła na siłach.
Pozdrawiam