Planowanie rodziny a rozstanie

Od trzech lat spotykam się z partnerką. Chciałbym,żebyśmy założyli rodzinę. Niejeden raz rozmawiałem na ten temat z Karoliną,ale ona stanowczo odmawia twierdząc, że dziecko nie wchodzi w grę,bo zwyczajnie nie chce być w ciąży, ani nie chce utracić bycia tzw.wolnym duchem. Uważa też,że nie zasługuje na dziecko, boi się porodu i tego że jeszcze bardziej siebie znienawidzi. Mnie jednak zależy na potomstwie. Czy wobec tego, że akceptuję po części jej decyzję warto zastanowić się nad rozstaniem?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Trzyletni związek to dużo czasu na poznanie się nawzajem. Są jednak takie elementy naszego życia, które zatrzymujemy wyłącznie dla siebie, nie dzieląc się nimi z partnerem. Pana partnerka może aktualnie przechodzić przez trudny okres, w którym nie jest gotowa na założenie rodziny. Z tego co napisał Pan o swojej partnerce można wywnioskować, że ma trudności z poczuciem własnej wartości. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie wspólne spotkanie z psychologiem lub terapeutą, dzięki czemu będziecie mogli otworzyć się przed sobą do końca i uporać się z problemami, które uniemożliwiają Państwu założenie rodziny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

To naturalne, że w związku zwykle jednym z kolejnych kroków jest chęć założenia rodziny i posiadania dziecka. Gdy para nie dogaduje się ze sobą w tym temacie rodzi się frustracja. Jeżeli zależy Panu na partnerce, to może zamiast myśleć o rozstaniu, warto zastanowić się skąd biorą się przekonania Pani Karoliny odnośnie utraty wolności i tego że będzie siebie jeszcze bardziej nienawidzić. Polecam by zrobić to wraz z terapeutą. Możecie pójść razem na terapię par lub Pani Karolina może też sama skorzystać ze wsparcia psychologa/terapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, myślę, że warto spokojnie rozmawiać z partnerką na ten temat. Jedna rozmowa prawdopodobnie nie wystarczy, warto się jednak zastanawiać skąd biorą się jej lęki i niechęć. Możecie państwo nad tym popracować razem z terapeuta par. Pozdrawiam.