Plaster antykoncepcyjny a zanik miesiączki

Witam, 13 lutego (mam miesiączki regularne) dostałam tak jakby miesiączki (taki brudny śluz) i przykleiłam plaster antykoncepcyjny i okres w ogóle tak jakby się nie zaczął. Mam zwykłe plamienia już 5 dzień, boli mnie brzuch tak, jak przy miesiączce, mam obolałe piersi. Zaczęłam się zastanawiać, czy nie jestem w ciąży, skoro zanikła mi miesiączka albo to spowodowane jest hormonami. A z drugiej strony, czy jak się wykona test ciążowy, to czy wyjdzie wynik prawidłowy, skoro są we krwi hormony? I mam pytanie, czy w jakiś sposób plaster zagraża płodowi? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli ma Pani regularne miesiączki, a opisany przez Panią "brudny śluz" wystąpił w czasie spodziewanej miesiączki i jeśli tak zazwyczaj rozpoczyna się u Pani okres, to najprawdopodobniej postąpiła Pani prawidłowo, przyklejając plaster. Hormony z plastra mogły zahamować krwawienie miesiączkowe. Hormony z plastra nie zakłócają odczytu testu ciążowego (on wykrywa zupełnie inny hormon). Substancje wydzielane przez plaster antykoncepcyjny (estrogeny i gestageny) są szkodliwe dla płodu, dlatego w przypadku podejrzenia ciąży, należy wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza. Jeśli okaże się, że kobieta jest w ciąży, powinna niezwłocznie odstawić antykoncepcję hormonalną!

Pozdrawiam!