Plastry antykoncepcyjne a ciemnobrązowe plamienia i bolące piersi. Czy to oznacza, że plastry nie działają?

Mam pytanie. Jestem w trakcie drugiego opakowania plastrów antykoncepcyjnych (dokładnie trzeci plaster). Od wczoraj plamię ciemnym śluzem a kilka dni wcześniej bolały mnie piersi. Czy możliwe jest, że plaster nie działa?

Redakcja abcZdrowie

Zarówno ból piersi jak i krwawienia niezwiązane z miesiączką należą do działań niepożądanych hormonalnej antykoncepcji. Nie świadczą one jednak o braku działania antykoncepcyjego plastra. Wytąpienie takich objawów wynika z mechanizmu działania preparatu, podobnie jak działanie antykoncepcyjne.