Plastry antykoncepcyjne a stosowanie antybiotyków

Witam, stosuję plastry Evra. Od 14 października biorę antybiotyki a 16 października odkleiłam ostatni 3 plaster antykoncepcyjny. Na ulotce plastrów nie jest napisane, że przy końcu cyklu i równoczesnym stosowaniu antybiotyków trzeba nakleić 4 plaster i poczekać na koniec antybiotykoterapii. Czy to prawda? Czy w związku z tym mam normalnie nakleić plaster zgodnie z terminem 23? Jak to jest ze skutecznością hormonów w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc co w takiej sytuacji począć. Z góry dziękuję

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Stosowanie antybiotykoterapii może powodować osłabienie antykoncepcji hormonalnej. W czasie trwania atybiotykoterapii oraz przez tydzień po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Nie oznacza to jednak zmiany harmonogramu naklejania plastrów. Proszę nakleić pierwszy plaster z nowego opakowania z zachowaniem siedmiodniowej przerwy.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Antykoncepcję proponuję stosować normalnie, zgodnie z harmonogramem, jednak w okresie antybiotykoterapii warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie.