Plastry antykoncepcyjne: reakcja po odstawieniu

Witam. Przez 1,5 roku stosowałam plastry antykoncepcyjne. Ostatnio przykleiłam 1szy plaster, ale w kolejnym tygodniu już nie. Po 3ech dniach od odstawienia plastrów wystąpiło krwawienie i bóle brzucha. Czy to znaczy, że dostałam wcześniej okres z powodu odstawienia, czy to tylko plamienie? I przede wszystkim: czy powinnam się wybrać z tym do lekarza? Czekam na odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie krwawienie jest normalną reakcją na odstawienie plastrów antykoncepcyjnych. Występowało ono u Pani regularnie co miesiąc, tyle że stosowała Pani trzy plastry z rzędu, a teraz tylko jeden. Jest to tak zwane krwawienie z odstawienia. Obecnie, przy braku dalszej suplementacji hormonalnej, powinien powrócić naturalny cykl płciowy, pojawienia się którego objawem będzie pierwsza fizjologiczna miesiączka. Trudno jednak przewidzieć, kiedy ona wystąpi. Na początku również naturalny cykl może być nieco nieregularny, co także nie powinno być powodem do niepokoju, o ile ureguluje się w ciągu sześciu miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie!