Kobieta , 46 lat

Witam! Mam 46 lat i w marcu miałam usuniętą macicę, zostawiono mi tylko 1 jajnik. Przez pierwszy miesiąc bardzo dobrze się czułam, natomiast potem zaczęły się problemy. Lekarz przepisał mi hormony - plastry F** 7 C** (I i II faza) I faza, która trwała 2 tygodnie nie przyniosła żadnych rezultatów, natomiast ta II faza tak na mnie wpłynęła, że czułam się wspaniale przez te 2 tygodnie (ale tylko te 2 tyogdnie). Poszłam następnie do lekarza, żeby mi przepisał kolejną receptę, bo mi się kończyła już ta 2 faza. Dostałam receptę, ale nie z F** 7 C*** tylko F**7. Znów się czuję źlę, popadam w depresję, nic mi się nie chcę, mam koszmarne myśli, proszę o pomoc! Czy nie mogłabym cały czas brać tylko tych hormonów - plastrów F**7 C***? Ta druga faza jest z substancją levonorgestrelum - tak wyczytałam na ulotce. Czy możliwe, że to ona tak na mnie wpłynęła? Czy ta substancja levonorgestrelum jest szkodliwa? Czytałam, że zawiera ona progestegany, których nie można stosować przy całkowitym usunięciu macicy, bo zwiększają ryzyko raka piersi, czy to prawda? Czy istnieją jakieś plastry w takim składzie jak ta II faza, które mogłabym korzystać cały czas? F** 7 niestety mi nie pomaga.... Proszę o pilną odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!
Z Pani opisu wynika, iż źle Pani toleruje estrogeny. O ile pierwszy preparat składał się z dwóch faz, w którym jedna zawierała wyłącznie estrogeny, tak drugi preparat w całości składał się wyłącznie z estrogenów. W obecnej sytuacji powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, w celu modyfikacji leczenia. Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów z różnymi substancjami czynnymi i różnymi ich dawkami. Na pewno znajdzie zatem Pani preparat, na którym będzie czuła się Pani dobrze.
Levonogestrel jest progestagenem II generacji, jednym z najlepiej tolerowanych i wywołującym najmniej działań progestagenem. Pani dobre samopoczucie w drugiej połowie cyklu przemawia za jego skutecznością. Zachęcam zatem raz jeszcze do odwiedzenia ginekologa i modyfikacji leczenia.
Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Histerektomia – Histerektomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest macica. Zabieg ten przeprowadzany jest u 300 na 100 000 kobiet. Macicę wycina się głównie z powodu występowania nieprawidłowych krwawień, dysplazji szyjki macicy, endometriozy i wypadania macicy.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach