Plemniki - jak długo żyją w temperaturze pokojowej?

Dzień dobry. Mam pytanie: ile czasu mogą przeżyć plemniki w temperaturze pokojowej? Czy na przykład po pół godz. są zdolne do zapłodnienia? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Czas przeżycia plemników zależy przede wszystkim od warunków środowiskowych , w których się znajdują. Pod wpływem nagłej zmiany temperatury (np. z temperatury ciała ludzkiego na pokojową) i przebywania w suchym środowisku mogą zginąć już po kilku minutach. Suche, niekorzystne środowisko to np. ręce, pościel, ubrania.

Jeżeli natomiast trafią do wilgotnego środowiska o stałej temperaturze (podobnego do dróg rodnych kobiety) ich żywotność może się utrzymywać przez wiele godzin (0,5-24 h).

Istotną kwestią w tym przypadku jest rónież jakość nasienia - im lepsza, tym dłuższe przeżycie plemników.

Z powodu wielu czynników wpływających na przeżycie plemników nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Powyższe dane należy odnieść do konkretnej sytuacji.