Plemniki w każdym badaniu moczu - co to oznacza?

Od 3 lat u męża w każdym badaniu moczu wychodzą liczne plemniki. Mąż ma 49 lat i od 2 lat leczy się z powodu lekkiego przerostu prostaty. Lekarz rodzinny i urolog bagatelizują sprawę plemników, tłumaczą to nocnym wytryskiem lub współżyciem przed badaniem. Tak się składa, że mąż ma problem z erekcją właśnie od jakichś 3 lat i nigdy nie współżyliśmy przed badaniem moczu. Poza tym, pomimo codziennej kąpieli, mąż wydziela okropny zapach, podobno lekarz powiedział mu, że przy prostacie tak może być, ale przecież większość starszych mężczyzn musiałaby śmierdzieć (przepraszam za słowo), nie do wytrzymania. Bardziej mi to przypomina zapach starej, zaparzonej spermy. Mam ochotę wybrać się z mężem do tego urologa i poprosić go, żeby nie bagatelizował objawów męża, ale boję się, że mnie wyśmieje. Czy przy tego typu dolegliwościach mąż nie powinien mieć oznaczonego poziomu hormonów, jak np. testosteron? Urolog, u którego leczy się mąż, dziwi się, że w tym wieku ma problem ze wzwodem i przedwczesnym wytryskiem. Może zmienić urologa? Proszę o odpowiedź, bo martwię się o męża, a on sam jest już zmęczony brakiem efektów. Dodam, że teść w wieku 55 lat zmarł z powodu zawału, boję się, żeby to nie były objawy miażdżycy.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Obecność plemników w moczu nie traktuje się jako objaw chorobowy. Jest to zanieczyszczenie spowodowane obecnością w przewodach nasiennych plemników, po przebytym wytrysku. Wśród przyczyn nieprzyjemnego zapachu moczu wymienia się: zaburzenia przemiany aminokwasowej (ujawniły by się w niemowlęctwie), cukrzyca (proponuję oznaczyć glukozę na czczo), ropomocz (w badaniu ogólnym moczu były by jego cechy) oraz zaawansowane choroby w obrębie układu moczowego (wystarczy wykonać badanie USG układu moczowego przy pełnym pęcherzu).
Przedwczesny wytrysk może być skutkiem nadwrażliwości żołędzi członka, np. po przejściu infekcji, nadpobudliwością nerwu sromowego, słabym napięciem mięśni zwieracza cewki, problemami emocjonalnymi. Taką diagnostykę może przeprowadzić urolog, a w razie braku uchwytnych przyczyn, mimo wnikliwej diagnostyki, warto poradzić się seksuologa.
Etiologia miażdżycowa jest brana pod uwagę w razie impotencji, zwłaszcza gdyby były inny wskazówki jej obecności (ponieważ jest to choroba ogólnoustrojowa). Można wykonać lipidogram. A ponieważ jest taki wywiad rodzinny, należy prowadzić zdrowy tryb życia: dieta śródziemnomorska, aktywność fizyczna, niepalenie papierosów, prawidłowe wartości glikemii, cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!