Płodność

Witam.
Mam 24 mój partner 30. Od 3 miesięcy staramy się o dziecko i nic. Zacznę od początku, urodziłam się z tzw. wrodzonym zwichnięciem biodra, w wieku 2 lat byłam operowana. I niby wszystko ok. W grudniu przeszłam zapalenie jajników, od początku do końca kontrolowane przez ginekologa. Miałam robioną cytologię i wyszło małe zapalenie, przyjmowałam leki, które dostał też mój partner **** (antybiotyk) jeśli się nie mylę, bo ma za mało czegoś (nie pamiętam).

Po zakończeniu leczenia zaczęliśmy starania o dziecko, robiliśmy to w dni płodne (i nie tylko) ale z szczególnością każdego cyklu, lecz za każdym razem jest okres w miarę terminowo (odchylenie jakiś 1 lub 2 dni). Na początku tylko plamienie, które trwa nawet dzień a później normalny okres. Mój partner pali, ja nie. Zażywam kwas foliowy i witaminę b6 od momentu starania się o dziecko.
Czy jest możliwość, że poprzez te operacje, które miałam będąc dzieckiem i wiele prześwietleń jestem niepłodna lub mam poważne problemy? Na jakie badania powinnam się zgłosić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Póki co, starają się Państwo dość krótko. Po trzech miesiącach nie diagnozujemy jeszcze niepłodności! Do tego potrzeba co najmniej roku regularnych, a bezowocnych starań. Często nawet całkiem zdrowe, płodne pary czekają dłużej (szczególnie, jeśli zbyt mocno przejmują się brakiem efektu). Nie sądzę, by Pani przeszłość "medyczna" miała związek z dotychczasowym niepowodzeniem. Warto jednak zainteresować się plamieniami przed miesiączką- jest to typowy objaw niewydolności ciałka żółtego, zaburzenia hormonalnego związanego ze zbyt niskim stężeniem progesteronu w drugiej fazie cyklu. Radzę poprosić ginekologa o diagnostykę w tym kierunku. Innych badań nie muszą Państwo póki co wykonywać. Najlepsze rezultaty daje spontaniczne podejście do starań o dziecko, bez nerwów i zbyt skrupulatnego obliczania dni płodnych i niepłodnych. Proszę zdać się trochę na własną intuicję!
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.