Płodność po antykoncepcji hormonalnej - czy już się martwić?

Witam. Mam pytanie.
W listopadzie zeszłego zaprzestałam branie tabletek antykoncepcyjnych y********. Od tamtej pory staramy się o dziecko, współżyjąc w dni płodne, wyliczane wg kalendarza. Okresy mam dość regularne tj. co 29-30 dni. Jak dotąd niestety nie udało się.

Dodam, że oboje mamy już dzieci. Ja w pierwszą ciążę zaszłam bez najmniejszego problemu. Było to 5 lat temu. Mam pytanie czy po takim czasie od zaprzestania antykoncepcji owulacja wróciła do normy? Czy powinnam się martwić, że coś jest nie tak?
Mam 31 lat.
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Czas powrotu prawidłowej czynności jajników, co za tym idzie cykli owulacyjnych, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest różny u różnych kobiet. Zazwyczaj wynosi ok. 3 miesięcy. Tak więc w przypadku Pani prawdopodobnie cykle są już prawidłowe. Jeśli do tej pory, mimo regularnych stosunków płciowych w dni potencjalnie płodne, nie doszło do zajścia w ciążę nie ma powodu do niepokoju. Średni czas jaki jest potrzebny do zajścia w ciążę wśród kobiet współżyjących regularnie wynosi ok. 12 miesięcy. W praktyce pierwszą wizytę u lekarza z problemem niemożności zajścia w ciążę należy odbyć po roku nieprzynoszących owocu prób. Proszę być dobrej myśli i nie niepokoić się na zapas. To, że urodziła już Pani dziecko zmniejsza ryzyko nieprawidłowości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.