Płukanie jamy ustnej po ekstrakcji zęba u 24-letniego mężczyzny

Witam dzisiaj jest już 3 dzień po wyrwaniu mojej dolnej 6. Chciałbym zapytać się, czy mogę użyć szałwii i lekko przechylić głowę i napić się zimnej szałwii? póżniej to oczywiście wypluć. Kolejne moje pytanie to, ze tam gdzie był ząb pojawiło się takie coś w stylu "strupka" różne kolory ciemny zielony, czarny, zółty i troche białego, to wszystko dobrze? w ogóle mogę jeść same płynne rzeczy? Ból jest o wiele mniejszy, niż był 2 dni temu, lecz nadal mam spuchnięta twarz, nie przykładałem okładów.

Witam serdecznie,
Ostrożne płukanie szałwią jak najbardziej może pomóc w gojeniu tego miejsca. Polecane są również żele i płukanki zawierające chlorheksydynę, ze względu na polepszenie gojenia w miejscach pozabiegowych.
Opisane objawy nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Ból i obrzęk powinny się z dnia na dzień zmniejszać. Jeśli będą się nasilać, to należy udać się na kontrolę do swojego stomatologa.

Dzień dobry. Z Pana opisu wynika, że gojenie przebiega prawidłowo. Można delikatnie zwilżyć ranę szłwią. Można też zacząć powoli jeść twarde pokarmy. Opuchlizna ma prawo utrzymywać się kilka dni. Pozdrawiam Urszula Jarosz