Płukanie kanalika łzowego u miesięcznego dziecka

witam serdeczni.Mam pytanie do okulisty.Moja wnuczka urodziła się miesiąc temu lewe oczko miała leciutko sine,po duszeniu przez okulistkę oko napuchło i zaczeło ropieć.Rozpoznanie:zatkany kanalik łzowy lub Torbiel worka łzowego.Jutro umówiona jest na płukanie kanalika.boimy się że to może za wcześnie Co pan dr radzi?słyszałam że można robić masaż ,ale nie wiemy jak się to dokładnie robi.Obecnie bierze krople Sulfatetamidum i Tobrex i przemywanie sola fiyjologiczna.Pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, oko dziecka musi ocenić okulista, tylko wtedy można rozważyć inne metody leczenia. Jeżeli płukanie kanalika łzowego jest wskazane, to zabiegu nie należy odwlekać, ponieważ konsekwencje mogą być poważniejsze.

sonduje kanaliki od wielu lat. Tobrex to bardzo skuteczny antybiotyk, Sulfasetamidu nie dawać u małych dzieci. Masowanie trzeba trenować na sobie: małym palcem bez pazura na kości nosowej znależć zagłębienie-anatomia kości w internecie,uciskać z czucie m 3x dziennie tak by ropa wypływała, następnie wypłukać ropę solą fizj. -to jest polać solą po oku i dopiero podać antybiotyk. Nie sondujemy ropy!pozdrawiam