Płyn w opłucnej: jaka jest przyczyna jego wystąpienia?

Witam! Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie. Otóż u mojego męża wykryto płyn w opłucnej. Dla mnie brzmi to przerażająco i jestem załamana, zwłaszcza że mąż tydzień temu trafił do szpitala z atakami bólowymi wprost nie do wytrzymania. Wszystko wskazywało na coś w nerkach, ataki trwały od 40 min., a nawet przekraczały godzinę. Przez cztery dni mąż był w stanie siedzieć tylko na krzesełku, gdyż jakakolwiek próba położenia się do łóżka kończyła się powtórnym atakiem w prawym boku w okolicy żeber. Najgorsze było to, że nie skutkowały żadne leki przeciwbólowe. Po czterech dniach robili mu rezonans kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego i oczywiście był problem - jak męża położyć przy takich atakach. Został podany mu D*******, ale niestety po jednej dawce rehabilitant, który pomagał mu usiąść na łóżku, nie był w stanie tego zrobić i dopiero następna dawka D******** podana po 40 min. pomogła na tyle, że udało się męża posadzić w łóżku. Oprócz rezonansu zrobili jeszcze tomograf i na razie wiemy tylko, że jest płyn w opłucnej w obydwu płucach, ale to za mało, żeby mogli pobrać do badania. W tej chwili tych ataków tak strasznych nie ma, są one jednorazowe, bardzo silne, ale krótkotrwałe np. nie może nawet ziewać, gdyż powoduje to straszny ból. Jestem załamana, że pomimo tylu badań, które zostały wykonane i tylu konsultacjach nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaka jest przyczyna. Dodam, że mąż nie jest człowiekiem, który z byle powodu leci do lekarza. Dodam też, że do tej pory wykonywał tylko badania okresowe, a w tym przypadku zabrała go karetka z pracy. Jeszcze raz proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Płyn w jamie opłucnej może gromadzić się w następujących sytuacjach:
- wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach krwionośnych opłucnej ściennej,
- utrudnienie odpływu chłonki przez naczynia chłonne,
- zmniejszenie ciśnienia onkotycznego wskutek np. hypoalbuminemii.
Przyczyn jego nadmiernego zbierania się (w warunkach prawidłowych płyn w niewielkiej ilości również jest obecny) jest wiele i mogą wynikać z chorób wielu układów, nie tylko chorób płuc.
Płyn może pojawiać się między innymi w niewydolności serca, w niewydolności wątroby i nerek, w zapaleniu płuc, w przebiegu gruźlicy, sarkoidozy. Może wystepować w przebiegu choroby nowotworowej - nie tylko w  przebiegu raka płuca. Płyn w opłucnej może występować także w przebiegu chorób autoimmunologicznych, na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy toczniu układowym. Leczenie powinno przede wszystkim obejmować przyczynę powstawania płynu (jeżeli nie jest ona poznana, najpierw wskazane jest ustalenie pochodzenia płynu). Wyleczenie zależne jest od przyczyny powstawania.