Płyn w worku osierdziowym u 66-latki

Mam płyn w worku osierdziowym przed PK 9mm przy skurczu i 12mmprzy rozkurczu. Ponadto poszerzoną aortę wstępującą do 41mm. Upośledzoną relaksacje LK Co to znaczy

Aleksander Ropielewski

Taki opis USG sugeruje wysięk w osierdziu i zaburzenia funkcji lewej komory (przycyzną może być kardiomiopatia lub niedokrwienie mięśnia sercowego). Poszerzenia aorty wstępującej może być wynikim zmian w lewej komorze serca i zwięszonego ciśnienia. Na pewno wymaga Pani konsultacji kardiologa odnośnie dalszego postępowania. Trudno mi powiedzieć coś więcej bez znajomości sytuacji klinicznej.