Płytkie,uformowane odległe w czasie guzki Schmorla

Proszę o poradę jak leczyć, czy możliwe jest leczenie operacyjne poniższych zmian?Z bólem męczę się już 4 lata. MR Kręgosłupa piersiowego: W trzonach dolnej połowy kręgosłupa Th widoczne są płytkie,uformowane odległe w czasie guzki Schmorla. W grzbietowej części kanału kręgowego zaznacza się epiduralna lipomatoza,która odpycha ku przodowi worek oponowy ale nie wywołuje mielokompresji. W dolnej połowie kręgosłupa Th zaznaczają się zgrubienia wyrostków stawowych-rozpoczęła się ich degeneracja.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Sugeruję konsultację neurochirurgiczną. Specjalista zbierze wywiad, zbada Panią/Pana oraz pokieruje dalszym postępowaniem.

guzki Schmorla są objawem przebytej w dzieciństwie choroby Schouermana(proszę poczytać w internecie co to jest) U osoby dorosłej po przebytym Schouermanie najczęściej pojawaiją się dolegliwości bólowe kręgosłupa-ciężka praca fizyczna,brak ruchu,zwyrodnienia.
Do leczenia operacyjnego nic tu raczej nie ma.W grę wchodzi leczenie zachowawcze,rehabilitacja -ale o tym nic Pan nie pisze czy było ju z jakieś leczenie.