Mężczyzna , 45 lat

Po 13 latach zrobiłam sobie wyniki badania krwi. Mam 44 lata i nie wiem co o nich sądzić. PCT jest podwyższone ma 0,39; Pozostałe tj.: WBC 6,83, RBC 4,84, HGB 14,3, HCT41,9, MCV 86,6, MCH 29,5, MCHC 34,1, PLT 360, RDW-CV 13,2, RDW-SD 40,8, MPV 10,8, PDW 12,8, P-LCR 30,9, PCT 0,39. Glikoza 81, Kreatynina 0,73, współ. przesączania kłębuszkowego GFR 92,05. Cholesterol całkowity 182, HDL 65, LDL 102, triglicerydy 79. Ponieważ nie bardzo chodzę po lekarzach to moje pytanie czy w/w wyniki są prawidłowe i nie muszę odwiedzać gabinetu lekarskiego? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie! Wyniki badania morfologii krwi są w normie. Wskaźnik PCT ma znaczenie jedynie wtedy, jeżeli są nieprawidłowości związane z poziomem płytek krwi, który u Pani jest w normie. Poziom glukozy także jest w normie, czyli nie ma Pani cukrzycy. Podobnie kwestia pracy nerek - zarówno poziom kreatyniny jak i przesączania kłębuszkowego mieszczą się w granicach norm przypisanych dla płci i wieku. Poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, trójgicerydów oraz HDL także są w normie. Oczywiście warto pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu tłuszczów zwierzęcych, ponieważ wysoki poziom cholesterolu zwiększa tempo rozwoju miażdżycy. Proszę pamiętać, aby badania morfologii krwi oraz cholesterolu wykonywać raz na rok, poziom glukozy co 3 lata, chyba, że w rodzinie są przypadki cukrzycy, ma Pani nadciśnienie, nadwagę - wtedy przynajmniej raz do roku. Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie krwi – Badania krwi są bardzo popularnym narzędziem diagnostycznym. Zarówno morfologia krwi, jak i pomiar cholesterolu czy glukozy może dać wiele informacji o tym, co dzieje się wewnątrz organizmu, a nawet co może się stać (np. podniesiony poziom glukozy ostrzega przed cukrzycą, a nieprawidłowy lipidogram oznacza zwiększone ryzyko miażdżycy).
  • Pobieranie krwi

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach