Po czym można w tym wieku zdiagnozować ZA?

Witam dziecko moje ma 3 lata . Po czym mozna w tym wieku zdiagnozowac ZA ?? Czy mozliwy jest w miare dobry kontakt wzrokowy u takiego dziecka??)

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wspólną cechą całościowych zaburzeń rozwojowych są zaburzenia rozwoju pojawiające się w 3 strefach: 1. komunikowania się, 2. interakcji społecznych, 3. zachowania i zabawy. Istnieją przesłanki już w wieku niemowlęcym stwierdzające możliwość wystąpienia tych zaburzeń (do których należą autyzm i zespół Aspergera). Objawy takie to: obojętność lub niechęć do kontaktu fizycznego, brak uśmiechu na widok matki, opiekunów, zaburzenia kontaktu wzrokowego, brak reakcji na głos rodziców, brak zabaw w naśladowanie (np. zabaw w dom), brak zabaw "na niby", reakcje lękowe wobec hałasów domowych, nieszkodliwych obiektów, trudności z przejściem na pokarmy stałe, jedzenie niewielu pokarmów (np. tylko słonych), nieprawidłowy rozwój mowy, trudności z komunikowaniem się, i wiele innych. Oczywiście nie muszą występować wszystkie objawy na raz, ale w razie niepokoju warto udać się do specjalisty. Generalnie objawy w przypadku autyzmu ujawniają się przed 3 rokiem życia. W zespole Aspergera wyraźne odmienności w funkcjonowaniu mogą być zaobserwowane w wieku przedszkolnym lub szkolnym. W obu przypadkach ważna jest wczesna diagnostyka i rozpoczęcie terapii.