Po czym poznać grupę ryzyka?

Witam.Mój pradziadek od strony mamy zmarł na raka odbytu w wieku 68 lat.Jego wnuczka zmarła na raka jelita grubego w wieku 55 lat.moja babcia od strony mamy w wieku lat 70 miała usuniety polip jelita grubego.wszystkie te osoby były otyle z cukrzyca.więcej przypadków raka w rodzinie brak.czy jestem w grupie ryzyka?

Jeśli mama nie zachoruje na raka lub w jej badaniu kolonoskopowym nie stwierdzi się polipów lub polipa, ryzyko że Pani zachoruje należy uznać za niskie. Każda osoba w populacji od 50.r.ż. ma jednak wskazanie do kolonoskopii co 10 lat lub częściej w zależności od wyniku badania. Trzeba o tym pamiętać niezależnie od wywiadu rodzinnego takich zachorowań.