Po czym rozpoznać chorobę Gravesa-Basedowa?

zrobiłam badanie trab i wynik mam 16,83 a norma jest do 1,80 czy to znaczy że mam Gravesa - Basedowa?? Wystarczy przyjomac leki regularnie czy potrzebna będzie operacja czy coś innego?? na tarczycy i w cieśni mam wiele guzków. Proszę o odpowiedź. Basia24

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Podwyższony poziom przeciwciał anty-TSH jest specyficzny dla choroby Gravesa, zwłaszcza, jeżeli występują dodatkowo objawy choroby i nieprawidłowe wyniki TSH, fT3, fT4.
Leczenie choroby Gravesa zależy od nasilenia objawów choroby i w grę wchodzi zarówno leczenie farmakologiczne, leczenie jodem promieniotwórczym, jak i zabieg operacyjny - decyzję podejmuje jednak endokrynolog i chirurg. Może się okazać, że pomimo kwalifikacji do leczenia farmakologicznego jest ono nieskuteczne i operacja jest najlepszym rozwiązaniem, zapobiegającym powikłaniom choroby w przyszłości.