Po czym rozpoznać nietolerancję laktozy u 2-latki?

Witam. Moja 2-letnia córka przez ostatni 3 miesiące bardzo cierpi z powodu zaparć. Lekarz pediatra wysłał nas na badania krwi, które nic nie wykazały. Mała męczy się coraz bardziej. Pije bardzo dużo wody. W codziennym jadłospisie występują zupy z warzyw, suszone śliwki, otręby, rodzynki, paróweczki, mleko modyfikowane (które zostało wprowadzone przez ostatnie 2 dni). Podajemy duphalac, który nic nie pomaga (10ml dziennie). Czy może to być nietolerancja laktozy?

Najłatwiej nietolerancję laktozy stwierdzić odstawiając mleko i jego przetwory na kilka dni i obserwować córkę. Jeśli dolegliwości miną jest duże prawdopodobieństwo, że to nietolerancja laktozy. Po kilku dniach można spróbować wprowadzać te produkty do diety dziecka zaczynając od tych, w których mleko jest najbardziej przetworzone - twarożek, sery żółte... Czy mleko modyfikowane, które Pani podaje córce zawiera laktozę? Warto to sprawdzić na opakowaniu

Mgr inĹź. Marta Ĺcibisz

WItam,

Droga Mamo, proszę nie podawać środków przeczyszczających bo rozleniwiają jelita. Jak Pani pisze mleko podaje od 2 dni, a zaparcia występują od 3 miesięcy, to raczej nie ma związku. Proszę na dzień dzisiejszy zrezygnować ze słodyczy, i jeśli Pani może to napisać szczegółowy plan żywieniowy dnia. I czy np. dziecko chodzi do żłobka, ma nową nianię, zastanawiam się czy może być tutaj czynnik psychologiczny. Np. bolesny stolec i córka boi się robić kupy... powodów może być naprawdę dużo.

W razie szczegółów proszę do mnie napisać.

Sylwia Ogrodowczyk
dbamodiete.pl