Po czym rozpoznać wybity palec?

Witam mam takie pytanie Jak rozpoznać wybity palec? Miałem ostatnio taki mały wypadek przy pracy i od tego czasu boli mnie strasznie palec trochę mam go opuchniętego wiec trudno mi jest nim poruszać. Robilem różne okłady ochladzalem okładami z lodu ale jakoś opuchlizna nie chce mi schodzić.  Nie byłem z tym u lekarza bo myslalem ze samo przejdzie. Chyba nie jest złamany bo wtedy bol bylby chyba większy. Dlatego pytam o objawy wybitego palca. Czy koniecznie musze z tym isc do lekarza czy robic dalej okłady i czekac na poprawe. Kiedys miałem podobny przypadek i jakos  przeszlo samo.Z góry dziekuje za odpowiedz pozdrawiam Darek
ponad rok temu

Wybicie w stawach palca to lekkie przesunięcie powierzchni stawowych względem siebie, bez uszkodzenia torebki stawowej, najczęściej z naciągnięciem więzadeł. W takim wypadku widoczny jest obrzęk stawu, silna bolesność, trudności w poruszaniu w zakresie tego stawu. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wykluczyć złamanie - objawy mogą być podobne (trzeba wykonać RTG palca). Nalepie, żeby taki palec zbadał bezpośrednio chirurg i zadecydował o dalszym postępowaniu.

Magdalena Mroczek

Wybity palec jest jedną z bardzo częstych kontuzji występujących przy uprawianiu sportu. Może też do niej dochodzić w zwykłych codziennych sytuacjach. W tym mechanizmie przy upadku i podparciu się dłonią może dojść do urazu. Ważna jest szybka diagnostyka oraz szybkie wdrożenie terapii.

Przy wybitym palcu dochodzi do tzw. podwichnięcia, bez załamania. W tym przypadku koniec bliższy paliczka bliższego bądź środkowego chwilowo oraz częściowo traci kontakt z głową stawową w obrębie nasady dalszej kości śródręcza bądź nasady dalszej paliczka bliższego. Nie dochodzi przy tym przy tym do uszkodzenia torebki stawowej.

Ważne jest rozróżnienie tzw. wybitego palca od złamania, ponieważ obie te dolegliwości mogą dawać bardzo podobne objawy. Można to zrobić jedynie za pomocą zdjęcia rtg. Do typowych objawów wybitego palca należy przede wszystkim silny ból w obrębie stawu, obrzęk, nienaturalne ustawienie palca – połączone z patologicznym zwiększeniem ruchomości w niefizjologicznym kierunku, ograniczona ruchomość w stawie wywołana bólem przy ruchu, krwiak oraz zniekształcenie stawu co może być wywołane jego opuchnięciem. Czasami przy wybiciu palca ma miejsce uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów. Ma miejsce zasinienie, drętwienia, bladość lub uczucie oziębienia. Objawy te nie występują jednak zawsze.

Często jeśli dolegliwości nie są nasilone wystarczy zastosowanie tzw. protokołu PRICE. Jego składowe można rozwinąć następująco:
Protection – ochrona uszkodzonego stawu.
Rest – odpoczynek, unikanie aktywności obciążających staw
Ice – chłodzenie, powinno być wykonywane szczególnie na początku wystąpienia objawów dość intensywnie, kilka razy dziennie
Compression – ucisk np. opatrunkiem elastycznym. Bez niego może dojść do znacznego wysięku, jeśli miało miejsce uszkodzenie torebki stawowej. To dodatkowo ograniczy ruchomość stawu i utrudni postawienie diagnozy.
Elevation – uniesienie uszkodzonego stawu powyżej nadgarstka. Zapobiega to powstawaniu obrzęku.

Najważniejsze jest chłodzenie. Można je wykonać przy pomocy lodu, sprayu lub zimnej wody. Palec można usztywnić specjalnymi opatrunkami czy drewnianą deseczką. Jeśli dolegliwości są nasilone proszę zgłosić sie do szpitala. W takim wypadku konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg, a w przypadku zwichnięcia ewentualne nastawienie.