Po ilu dniach należy zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?

Dzień dobry!
Chciałabym zadać kilka pytań, które od trzech dni mnie bardzo nurtują. Otóż, od 4 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Od bardzo dawna, z przerwami na inne, biorę tabletki, które są przypisywane również na problemy skórne, itp. mające dużą ilość estrogenów. Ja biorę je dlatego, że bardzo dobrze się po nich czuję.
W poniedziałek wzięłam pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania, po tradycyjnej 7-dniowej przerwie. W środę z powodu infekcji gardła wzięłam pierwszą tabletkę antybiotyku, który może wpływać na wchłanianie estrogenów, przynajmniej tak pisało na ulotce, chociaż znalazłam gdzieś listę substancji czynnych w antybiotykach i ten antybiotyk na tej liście był oznaczony jako taki, który nie zmniejsza skuteczności.
Mimo wszystko, organizm był trochę osłabiony, wzięłam również na przestrzeni trzech dni (od wtorku do czwartku) coś na przeziębienie, standardowy rozpuszczalny bez recepty lek.
W piątek czułam się już dobrze i rano uprawiałam seks, ale w trakcie (po chwili, po dwóch minutach) przypomniałam sobie o antybiotyku i przerwaliśmy, znaczy wytrysk był za zewnątrz. Zawsze uprawiamy stosunek przerywany, bo jest to dla nas dobra forma zabezpieczenia w połączeniu z tabletkami, moja pani ginekolog twierdzi, że nawet niepotrzebna, że tabletki wystarczają.
Tym razem też tak było, z tą jedynie różnicą, że zdecydowanie krócej członek był wewnątrz. W piątek wzięłam trzecią tabletkę antybiotyku i w sobotę ostatnią. Łącznie były to 4 tabletki antybiotyku. W piątek poszłam porozmawiać chwilkę z moją panią ginekolog.
Nie miała dla mnie dużo czasu, bo nie byłam umówiona, ale powiedziała mi, że nie mam się czym martwić, że taki krótki okres czasu brania antybiotyku nie obniżył działania tabletek, zwłaszcza, że tabletki, które biorę mają dużą ilość estrogenów. Nie przypisała mi tabletki „po”.
Chciałabym zapytać, czy rzeczywiście nie mam powodów do zmartwień? Czy powinnam była wziąć tabletkę „po” w tym przypadku? Po ilu dniach należy zrobić test ciążowy, żeby był on wiarygodny?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Ola

ponad rok temu

Lek. Sebastian Kuliński

Niektóre antybiotyki i inne substancje lecznicze zmniejszają działanie tabletek antykoncepcyjnych. W Pani przypadku ze względu na krótki czas przyjmowania i niewielkie dawki antybiotyku nie powinno być takiego problemu.

Na przyszłość proszę informować lekarza o tym, że przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne. Pozwoli to dobrać taki preparat, który nie będzie wpływał na działanie tabletek.

Odnośnie do pytania o test ciążowy: gonadotropina kosmówkowa, którą wykrywa test ciążowy, pojawia się w moczu po około dwóch tygodniach od zapłodnienia. Wykonany wtedy test będzie miarodajny.