Po ilu dniach zrobić test ciążowy żeby pokazał prawidłowy wynik?

Dzień dobry mam 27 lat i nazywam się Weronika. Mam następujący problem. Spałam z chłopkiem i pękła nam guma. Wzięłam szybko prysznic i ręką wyciągnęłam to co miałam w środku, to były dni płodne. Zrobiłam test ciążowy po 10 dniach i wyszedł negatywny. Czy jest i taka możliwość, że jestem w ciąży? Czy test po 10 dniach wykaże mi prawdę? Zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się po ilu dniach zrobić test ciążowy, żeby jego wynik był poprawny. Po jakim czasie będzie można wykryć ciążę zwykłym testem w domu. Może jest jakaś metoda która wcześniej pokaże czy jestem w ciąży, czy nie? Bardzo tym się denerwuje bo nie chciałabym w tej chwili zachodzić w ciążę. Planowałam to na następne lata i dlatego się zabezpieczaliśmy. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i odpowiedź po ilu dniach zrobić test ciążowy. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Test ciążowy wykonany 10 dni po stosunku może dać wynik fałszywie ujemny, czyli kobieta jest w ciąży, a test pokazuje wynik negatywny, ponieważ stężenie hCG może być zbyt niskie aby dać dodatni wynik testu ciążowego. Dlatego należy go powtórzyć po tygodniu.
Wcześniej może Pani wykonać oznaczenie beta-hCG z krwi. Wynik jest wiarygodny po 7-10 dniach od zapłodnienia.

Pozdrawiam

Witam.
Proszę wykonać test ponownie w dniu spodziewanej miesiączki lub nawet tydzień później. Wtedy prawdopodobieństwo fałszywie ujemnego wyniku jest niewielkie.
Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Test ciążowy wykrywa w moczu stężenie hormonu beta hCG. Istnieje kilka systemów testów ciążowych. Czasami trzeba nanieść kilka kropel moczu na test, w innych przypadkach należy podstawić test pod strumień moczu. Hormon hCG zaczyna być produkowany w organizmie między 7 a 10 dniem, w którym doszło do zapłodnienia. Poziom beta hCG rośnie szybko przez pierwsze miesiące ciąży, aż do około 2-3 miesiące.

Testy ciążowe różnią się czułością. Takie, które mają bardzo wysoką czułość i wykrywają stężenie beta hCG nawet jeśli jest mniejsze niż 500 IU/l mogą pokazywać ciążę już około 10-14 dni po zapłodnieniu. Inne testy mają mniejszą czułość i wykrywają hCG w stężeniu pomiędzy 500-800 IU/l można wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Te testy, które mają najmniejszą czułość czyli mniejszą niż 800 IU/l mona zrobić po okresie tygodnia po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli test zrobimy zbyt wcześnie może dać on wynik fałszywie negatywny. Czasami na testach napisane jest, ze można je wykonać już po 10 dniach od spodziewanego zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że do zapłodnienia nie musiało dojść od razu po uwolnieniu komórki jajowej. Dlatego należy najwcześniej wykonać test po 14 dniach, a najlepiej, tak aby wynik był wiarygodny w terminie spodziewanej miesiączki. Test należy powtórzyć.

Dokładność testów ciążowych określa się na około 95-99 proc. Możliwa jest także sytuacja w której wynik testu jest pozytywny, a zarodek po pewnym czasie obumiera i wtedy wynik testu ponownie jest negatywny.

W Pani przypadku warto powtórzyć jest test w terminie spodziewanej miesiączki. W tej chwili istnieje duże ryzyko, że test był fałszywie ujemny.