Po jakim czasie można wrócić do pływania u osoby po operacji na przepuklinę?

Witam, syn (10 lat) miał operacje na przepuklinę pachwinową metodą tradycyjną. Wcześniej czynnie uprawiał sport - pływanie (trenował średnio 4 razy dziennie po 1,5 godziny). Byłam na kontroli, wszystko zagoiło się prawidłowo, ale lekarz nie bardzo umiał określić kiedy może wrócić do uprawiania sportu. Stąd moje pytanie - po jakim czasie może wrócić do pływania i czy ewentualnie jakiś konkretnych ćwiczeń w wodzie unikać na początku?

Lek. Paweł Szadkowski

Wszystko zależy od tego ile czasu upłynęło od operacji, ponieważ ćwiczenia o duże intensywności krótko po zabiegu mogą doprowadzić do nawrotu przepukliny. Sugerowałbym odczekanie ok. 1-2 miesięcy od zabiegu, ale wszystko zależy od stanu klinicznego, dlatego muszą państwo zapytać dokładniej o to swojego lekarza prowadzącego.