Po jakim czasie należy wykonać test beta HCG z krwi?

Witam serdecznie nazywam się Magdalena i mam 20 lat. Jestem młodą mężatką. Postanowiliśmy z mężem ze nie będziemy odkładac momentu powiększania rodziny na późniejsze lata i regularnie staramy się o dziecko. W tej chwili jestem pełna dobrej nadziei bo spoźnia mi się miesiączka i podejrzewam ze być może jestem w ciąży. Chciałabym jednak nie sprawdzać tego testem kupionym w aptece tylko chciałabym wykonać test z krwi na obecność ciąży. Moje pytanie jest następujące po jakim czasie od ostatniego stosunku należy wykonać test z krwi beta hcg? Z góry bardzo dziekuje za odpowiedź gorąco pozdrawiam Magda
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Badanie poziomu hormonu beta-hCG z krwi jest wiarygodne najwcześniej po około 8 dniach od stosunku.

Magdalena Mroczek

Test ciążowy wykrywa w moczu stężenie hormonu beta hCG. Istnieje kilka systemów testów ciążowych. Czasami trzeba nanieść kilka kropel moczu na test, w innych przypadkach należy podstawić test pod strumień moczu. Hormon hCG zaczyna być produkowany w organizmie między 7 a 10 dniem, w którym doszło do zapłodnienia. Poziom beta hCG rośnie szybko przez pierwsze miesiące ciąży, aż do około 2-3 miesiące.

Test beta hCG we krwi można wykonać około 10 dni po spodziewanym zapłodnieniu. Test ten jest niezwykle czuły, bo po około 7 dniach po zapłodnienia jego czułość wynosi prawie 100 proc. Niski poziom beta hCG (poniżej 5 mIU/ml) mówi o tym, że kobieta nie jest w ciąży. Wynik wyższy niż 5 mIU/ml oznacza ciążę. beta HCG może też wzrastać w niektórych nowotworach i w niektórych innych stanach patologicznych.

Testy ciążowe z moczu są mniej dokładne, ale można je wykonać w warunkach domowych. Testy ciążowe z moczu różnią się czułością. Takie, które mają bardzo wysoką czułość i wykrywają stężenie beta hCG nawet jeśli jest mniejsze niż 500 IU/l mogą pokazywać ciążę już około 10-14 dni po zapłodnieniu. Inne testy mają mniejszą czułość i wykrywają hCG w stężeniu pomiędzy 500-800 IU/l można wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Te testy, które mają najmniejszą czułość czyli mniejszą niż 800 IU/l mona zrobić po okresie tygodnia po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli test zrobimy zbyt wcześnie może dać on wynik fałszywie negatywny. Czasami na testach napisane jest, ze można je wykonać już po 10 dniach od spodziewanego zapłodnienia.

W Pani przypadku test z krwi można wykonać już w tej chwili. Jeśli jest pozytywny, każda ciąża wymaga w późniejszym okresie potwierdzenia przez ginekologa.