Po jakim czasie od zakażenia ujawnia się HIV?

Dzień dobry. Jestem młodym facetem i czasami trochę imprezuje. Po ostatniej jednak imprezie zyje w ciągłym stresie gdyż nie wiem co mnie czeka Troche za dużo było alkoholu i innych używek no i sytuacja wymknela się spod kontroli. Na drugi dzień dowiedziałem się że jest pewne prawdobodobieństwo że mogłem zarazić się hiv. Nie chcę iśc do lekarza bo zaraz się wszystko rozniesie i wszyscy będą wiedzieli.Cały czas mam nadzieję że wszystko będzie dobrze i dlatego nic nikomu nie mówiłem.  Chciałbym jednak wiedzieć po jakim czasie mogą wystapic pierwsze objawy hiv po zakażeniu?????? I jakie sa to objawy Dziękuję za pomoc.

Magdalena Mroczek

Pierwsze objawy po zakażeniu wirusem HIV mogą wystąpić po około 2 do 4 tygodni od zakażenia, ale nie jest to regułą, bo w niektórych przypadkach objawy mogą wystąpić po nawet 6 miesiącach od momentu zakażenia. Pierwsze objawy HIV są bardzo niespecyficzne i mogą przypominać grypę lub inną infekcję, dlatego nieraz bardzo trudno jest je skojarzyć z HIV. Do objawów tych należą: gorączka, nudności, wymioty, bóle stawów, bóle gardła, wysypka biegunka. Czasami mogą pojawiać się owrzodzenia na narządach płciowych lub w jamie ustnej.

Jako pierwsze są wykonywane przesiewowe testy immunoenzymatyczne. Badania wykonuje się z dwóch próbek surowicy. Jeśli test przesiewowy jest dodatni wykonuje się tzw test potwierdzenia.

Tzw. okienko serologiczne czyli okres, po którym wytwarzane są w organizmie przeciwciała przeciwko HIV, wynosi w organizmie ludzkim minimum 3 tygodnie, a maksimum około 12 tygodni. Dopiero po tym czasie ma sens robienie badań. Niektóre, bardziej specyficzne badania, pozwalają na diagnostykę HIV nawet wcześniej.

W Polsce istnieją miejsca, gdzie test na HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo. W każdym województwie istnieje taka placówka. Testy anonimowe, bezpłatne i bez skierowania od lekarza wykonywane są w PKD czyli Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Ich adresy można znaleźć w internecie. W centrach tych pracują lekarze i psychologowie, którzy udzielają wsparcia i informacji zarówno przed badaniem, jak i w momencie odbierania wyniku. Warto pamiętać też, że każdego lekarza obowiązuje tajemnica lekarska.

W Polsce 70 proc. osób nie wie, że jest zakażonyhch