Persen Forte działa długo po zażyciu tabletki?

Dzień dobry, mam 57 lat i jakiś czas temu usłyszałam o leku persen forte, a następnie poczytałam o nim opinie. Od kilku miesięcy zmagam się z nieustannym stresem i jestem zmuszona pracować pod presją czasu. Ze względu na konieczność podjęcia przeze mnie pracy na ponad jeden etat i ciężko sytuację rodzinna, często mam problemy ze snem, czasem drżą i ręce i mówiąc ogólnie, po prosty się denerwuję. W związku z tym chciałabym zacząć przyjmować bezpieczne dla zdrowia leki uspokajające. I tu moje pytanie - po jakim czasie po zażyciu zaczyna i ile godzin działa lek persen forte? Czy tak jak napisałam wyżej, persen forte to lek bezpieczny dla zdrowia, czy powinnam przed zażyciem konsultować się z lekarzem? Ulotka persen forte mówi, że można go stosować bez obaw o efekty uboczne, ale i tak mam pewne obawy przed lekami uspokajającymi. Czy persen forte zadziała od razu i będę mogła bez obaw poradzić sobie z moim stresem?

Magdalena Mroczek

Jest to łagodny lek ziołowy. Jego działanie może się pojawic czasem nawet po upływie kilkunastu dni/kilku tygodni.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Persen jest lekiem ziołowym, jego działanie jest widoczne po kilkunastu dniach stosowania, powinno się go stosować 2-3 razy na dobę, należy pamiętać, że do dwóch godzin po wzięciu środka nie należy prowadzić pojazdów.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Persen forte jest to łagodny lek ziołowy. Wywiera on działanie uspokające. Stosuje się go w stanach napięcie emocjonalnego, przy pobudzeniu, w niepokóju, w trudnościach w zasypianiu oraz w zaburzeniach snu. Zalecana dawka to 1-2 kapsułki, 2-3 razy dziennie. Jesli lek jest natomiast stosowany w trudnościach w zasypianiu, w takim wypadku zaleca sięprzyjmowanie 2 kapsułek bezpośrednio przed snem. Jako składniki aktywne lek zawiera mieszaninę trzech ziół, kótrymi są: melisa, mięta pieprzowa i wyciąg z kozłka lekarskiego. Wycciąg z mięty działa uspokajająco, wyciąg z kozłka uspokajająco, a melisa ułatwia zasypianie. Lek ten dostępny jest w aptekach bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono działańniepożądanych przy stosowaniu persenu. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny przyjmować leku.
Persen forte działa około 8 godzin. Rozpoczyna działanie prawie natychmiast po przyjęciu. Jednak, żeby w organizmie powstał odpowiedni poziom leku, potrzeba czasami kilku dni.
Persenu nie powinno się łączyć z alkoholem oraz innymi lekami o działaniu uspokajającym, bo może on nasilać ich działanie. Lek mogą stosować jedynie osoby dorosłe. W niektórych przypadkach powinno się wykonać przed rozpoczęciem przyjmowania leku badania kontrolne. Preparat zawiera laktozę, nie powinny więc stosować go osoby mające nietolerancję laktozy. Poza tym nie powinien być on stosowany u osób z nadwrażliwościa na jeden lub kilka składników, które lek zawiera, w tym z nadwrażliwością na walerianę.
Persen forte ogólnie jest preparatem łagodnym, nie wywołującym praktycznie działań niepożądanych. Istnieje też stosunkowo niewiele przeciwwskazań do jego przyjmowania. Jeśli ma Pani wątpliwości czy persen jest najlepszym wyborem w Pani przypadku lub czy ma wystarczająco mocne działaie, najlepiej będzie skonsultować sięz lekarzem rodzinnym.