Pobieranie płynu mózgowo- rdzeniowego

Czy pobieranie płynu rdzeniowo-mózgowego boli? Jak takie pobieranie przebiega, jak długo trwa, czy potem kręgosłup boli?
ponad rok temu

Witam.

Płyn mózgowo-rdzeniowy jest pobierany za pomocą punkcji lędźwiowej. Wykonuje się ją w pozycji leżącej na boku. Lekarz wprowadza specjalną igłę w przestrzeń pomiędzy 4 a 5 kręgiem lędźwiowym i po przebiciu opony twardej pobiera płyn. Po zabiegu zaleca się pacjentowi pozostanie w pozycji leżącej przez 24 h (zapobiega to bólom głowy). Nakłucie nie jest bardziej bolesne niż zwykła iniekcja.