Kobieta , 28 lat

Witam,
wczoraj miałam robioną kolposkopię, gdyż wynik cytologiczny był następujący Grupa II B, LSIL - zmiany śródnabłonkowe stopnia niskiego obejmujące koliocytozę (HPV) i możliwość CIN1 (dysplazji małego stopnia). Wynik badania - dodatni.
Jeszcze przed badaniem kolposkopem lekarz powiedział, że będą potrzebne wycinki po badaniu, oczywiście podtrzymał swoją decyzję. Wycinki ma pobrać z trzech miejsc pod narkozą. Lekarz Powiedział mi tylko, że nie widzi patologicznych zmian i nic więcej. Okropnie się boję, całą noc nie przespałam, myślę o najgorszym.
Mam pytanie: czy w tej sytuacji musowo pobierać wycinki? Jak wygląda taki zabieg i ile trwa?
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Aneta Zwierzchowska 77
Lek. Aneta Zwierzchowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

W tej sytuacji należy poddać się zabiegowi pobrania wycinków do badania pod mikroskopem. Zabieg trwa kilka minut i zazwyczaj nie stosuje się znieczulenia ogólnego a jedynie miejscowe. Jest to jedyna pewna metoda określenia, z jakiego typu patologią mamy do czynienia. Na podstawie badania cytologicznego i kolposkopowego wysunięto podejrzenie dysplazji małego stopnia, tak więc nie powinna Pani aż tak panikować.
Jeśli diagnoza się potwierdzi, to najprawdopodobniej będzie to wymagało kontroli kolposkopowych co pół roku. Duża część tych zmian cofa się samoistnie, czyli bez żadnego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie patomorfologiczne – Badanie histopatologiczne to mikroskopowe badanie materiału cytologicznego, które ma na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach. Jest skuteczniejsze niż cytologia, ponieważ pozwala na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach