Pobolewanie podbrzusza, wzdęcia, przelewanie, burczenie i częste oddawanie stolca

Witam. Od 1,5 tyg. mam wstydliwy problem: pobolewanie podbrzusza jak przy stresie, wzdęcia, przelewanie i burczenie, momentami jakby uczucie głodu, do tego dochodzi częste oddawanie stolca najczęściej rano po przebudzeniu 2-3 razy przy tym boli podbrzusze jak w stresie (nie jest to rozwolnienie, zwarte ale papkowate). Pół roku temu zmarł mój ojciec, wiązało się to z dużym stresem. Czy może to być powiązane, czy to objawy IBS? usg nic nie wykazało. Dodatkowo jak o tym myślę nasila się. Radek

Witam,

Najpierw należałoby skonsultować te problemy z lekarzem ogólnym. Gdyby okazało się, że jest Pan zdrowy, można rozważać podłoże emocjonalne Pana kłopotów. W tym celu konieczna byłaby wizyta u lekarza psychiatry lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam
Marta Dziekanowska

Witam. Ze stresem związane są zaburzenia przewodu pokarmowego np. tzw zespół jelita drażliwego, dlatego polecałabym konsultację u gastrologa. Jak również pracę z psychoterapeutą, aby pod okiem specjalisty przejść okres "odchodzenia", pogodzenia sie ze stratą. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

jeśli badania i usg nie wykazały somatycznych przyczyn pana problemów, najprawdopodobniej słusznie łączy Pan swoje dolegliwości, ze stresem związanym z odejściem Pana ojca.
W sytuacjach stresujących, a utrata bliskiej osoby jest na 5 - tej pozycji najbardziej stresujących przeżyć, objawy jakie Pan wymienia mogą jak najbardziej świadczyć o silnych przeżyciach emocjonalnych.
Jeśli stan taki będzie się przedłużał, proszę skonsultować się bezpośrednio z psychoterapeutą. Bywa tak, że śmierć rodzica wiąże się z uruchomieniem bardzo silnych przeżyć i doświadczeń z przeszłości. Przepracowanie samemu takiego etapu, może być trudne.

Pozdrawiam serdecznie i życze powodzenia,
Katarzyna Włoch
Zapraszam na
http://charakterownia.pl/