Początki chodzenia u 6-miesiącznego dziecka

witam, moje dziecko ma 5,5 miesiąca i staje na nózki. Raczkuje już bez problemu i szuka tylko miejsca, gdzie mogłaby się podeprzeć i stanąć na nóżki i wychodzi jej to dosyć zgrabnie. Do łóżeczka wkładam ją tylko na noc, bo tam to tylko by stała. Już nie wiem co mam robić, bo jest to dosyć męczące i ona ma niecałe 6 miesięcy, więc chyba dużo za wcześnie na takie rzeczy. Nie potrafi jeszcze dobrze siedzieć, bo musi się podpierać a ona chce już chodzić. CZy to jest normalne?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma co się przejmować takim obrotem spraw. Fakt iż dziecko próbuje wykonywac jakąś nową czynność jest tylko oznaką iż rozwija się prawidłowo. Każdy rodzic musi mieć świadomość, że dziecko powinno dużo raczkować zanim zacznie stawiać pierwsze kroki. Ruchy, które wykonuje, przemieszczając się na czworaka, kształtują koordynację, naprzemienność, integrują odruchy niemowlęce. Wpływają na siłę mięśni, która w przyszłości pomoże w pionizacji.

chodzenie u 6 mies. dziecka jest niezgodne z rozwojem i może miec niekorzystny wpływ na rozwój dziecka preferować noszenie ewentualnie wożenie w wózku