Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poczucie strachu i lęki podczas paraliżu sennego

WitamOdTygodniaPrzytrafiłaMiSieDziwnaSytuacjaPodczasSpania(TakMiSięWydaje żeSpałam)A mianowicieWygladałoToTak-PolożyłamSieSpaćIzasnełam(TakMiSie wydawalo)-aTuNaglePoczułamJakbyCośNamnieNacisneło i weszłoWmojeCiało poczułamJakbyCośMnieBlokowało i paraliżowaŁnieMoglamAniWstacAniNic powiedziecTylkoObkreciłamGłowePatrzaNaMojeSpiaceDzieckoObokMnie i jakieśekundyPozniej UstąpiłoWstałam z łozka zTakwielkimPoczuciemstrachu WewnetrznegoŻeBrakSłowAbyTenLękOpisać.ProszęOwytłumaczenieCoToJestLubCoToOznacza?
KOBIETA ponad rok temu

Jak zachować dobre wrażenie zrywając?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
79 poziom zaufania

Witam! Doświadczenia przez Ciebie opisane wskazują najprawdopodobniej na paraliż senny. Paraliż senny, określany też jako porażenie przysenne i paraliż przysenny, należy do zaburzeń snu. Jest to dziwne, trudne do wytłumaczenia zjawisko, które trwa krótko i samoczynnie mija. Człowiek albo zasypia, albo budzi się. Badania dowodzą, że nawet połowa populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyła epizodu paraliżu sennego. Jeżeli paraliż senny pojawia się jednorazowo, nie trzeba tego leczyć. Problem jest dopiero wówczas, gdy to zjawisko pojawia się notorycznie, często i uniemożliwia satysfakcjonujący sen. Wówczas należałoby się zgłosić do poradni leczenia zaburzeń snu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/paraliz-senny http://portal.abczdrowie.pl/porazenie-przysenne Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Podobny objaw może być napadem lęku. Osobo zdrowym sporadycznie mogą zdarzyć się podobne objawy, szczególnie w fazie zasypiania. Z reguły nie stanowi zagrożenia dla życia. Jeśli był to jednorazowy napad i nie będzie się powtarzał, nie ma powodu do zmartwienia. Gdyby objaw się powtarzał lub nasilał- warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy