Poczucie winy i smutek po masturbacji - dlaczego?

Mam 22 lata. Moje pytanie dotyczy sfery psychicznej. Otóż od rozstania z partnerem swoje potrzeby zaspokajam za pomocą masturbacji. Niestety zawsze potem pojawia się płacz i przygnębienie, sam akt wywołuje we mnie tylko wspomnienia i tęsknotę, z czym nie potrafię się uporać. Rozładowanie napięcia kończy się łzami i poczuciem porażki.

Nie wiem jak mogę sobie z tym poradzić, minęło już dużo czasu od rozstania, mam potrzeby i nie potrafię całkowicie zaniechać wszelkich form aktywności seksualnej, a nie chcę szukać nowego partnera, również seksualnego, bo nie czuję się na to gotowa.

Jak pozbyć się uporczywego przygnębienia? Dlaczego nie potrafię się cieszyć przyjemnością, tylko czuję po tym ogromną samotność (potrzebę żeby ktoś bliski był ze mną w takich momentach)? Czy powinnam dać sobie spokój z masturbacją? Wiem że moje pytanie jest zaskakujące, ale na prawdę nie potrafię sobie sama poradzić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

22 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Pytanie nie jest zaskakujące - wiele osób w Pani sytuacji reaguje podobnie. Masturbacja jest naturalną formą rozładowania napięcia seksualnego, ale nie zastąpi kontaktu z bliską osobą i wszystkich innych, poza rozładowaniem napięcia, doznań, które może dać współżycie w związku.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, dla których samo rozładowanie napięcia często jest niewystarczające, jeśli nie towarzyszą temu uczucia oddania, miłości, czułości ze strony partnera. Podczas gdy większość mężczyzn potrafi się skutecznie rozładować w ten sposób, u wielu kobiet masturbacja wywołuje poczucie tęsknoty, straty, samotności. Mam na myśli przede wszystkim sytuację rozstania, która jest szczególnie trudna.

Nie napisała Pani jak dużo czasu minęło od rozstania z partnerem, ale proszę pamiętać, że czas odgrywa istotną rolę. W miarę jego upływu Pani ciało stopniowo zacznie odzwyczajać się od byłego chłopaka - jego zapachu, dotyku, a Pani zacznie otwierać się na nowe kontakty. Rozstanie jest czasem  zawieszenia między jedną relacją, a drugą. Jest to stan przejściowy, który minie. Proszę w ten sposób spojrzeć na swoją sytuację.

W tym czasie warto skierować energię życiową na jakiś inny obszar aktywności życiowej, który przynosi Pani satysfakcję - na przykład na życie zawodowe. Im bardziej zaabsorbuje Pani uwagę innymi czynnościami, tym łatwiej będzie Pani dojrzeć do nowej relacji i oddalić się od tego, co było.

Jeśli masturbacja powoduje poczucie osamotnienia oraz pustki i jeśli lepiej czułaby się Pani nie uciekając się do tego typu praktyk, to warto ograniczyć takie zachowania. Masturbacja może niekiedy wpływać na obniżenie poczucia własnej wartości, na poczucie, że nie potrafi się kontrolować własnych zachowań. Wówczas pomocna może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie