Poczucie winy wobec osób, które zawiodły

Zostałam oszukana przez przyjaciół, z którymi pracowałam. NIe rozliczyli się ze mną z mouch zarobionych pieniędzy. MUszę się o nie teraz upominać, ale mam przy tym wielkie poczucie winy, że jestem małostkowa i mało wyrozumiała. Z czego wynika poczucie winy wobec osób, które nas zawiodły w jakimś aspekcie? Nie zaufam im, nie umiem już być wobec nich przyjacielska, ale mam poczucie winy. JAk je pokonać??

Witam, często jesteśmy uczeni, że upominanie się o własne pieniądze - to dowód na nasz materializm, właśnie brak wyrozumiałości i małostkowość. A przecież, często chodzi o poczucie sprawiedliwości, lojalności i uczciwości. Jeśli mamy poczucie, że druga osoba sprzeniewierza się tym wartościom i narusza nasze granice, rodzi to zawsze nieprzyjemne uczucia. Mam wrażenie, że Pani obawia się z jakiegoś powodu poczuć do nich złość, a więcej uwagi poświęca Pani pytaniu - Co oni o Pani pomyślą? Napisała Pani mało informacji, bo ważny byłby kontekst całej tej sytuacji. Czy oni rozmawiają o tym, że oddadzą Pani w późniejszym terminie, czy udają, ze nic się nie stało? Jeśli to są przyjaciele, to porozmawiajcie o tej sytuacji. Szczera rozmowa może pogłębić tę przyjaźń lub ją zakończyć. Jeżeli im zależy na Pani to postarają się naprawić krzywdę.

Witam!

Proszę zadać sobie pytanie czy przypominanie o zwrocie pieniędzy może świadczyć jedynie o tym, że dana osoba jest małostkowa czy mało wyrozumiała. Czy, jako wyrozumiałe można pojmować takie osoby, które nigdy nie przypominają o długach? Z drugiej strony, czy wini się Pani za to że im wcześniej zaufała? Duża ilość pojawiających się emocji wywodzi się z myśli jakie nami targają. Warto na nich się skupić i wziąć je pod rozwagę, przedstawić argumenty za i przeciw, w celu sformułowania nowego wniosku.

Pozdrawiam!

Dzień dobry, rozumiem że trudno pani egzekwować wcześniej ustalone zasady. Być może wynika to z wychowania, być może z lęku przed odrzuceniem przez innych. Nie sposób udzielić pani jednoznacznej odpowiedzi ponieważ nie znam całego kontekstu sytuacji. Jeżeli jednak jasno umówiła się pani ze znajomymi na coś i wykonała swoją część zadania to ma pani pełne prawo oczekiwać że teraz oni wykonają swoją część. Jeżeli takli sposób funkcjonowanie (poczucie winy) przejawia się w pani wszystkich relacjach zachęcam do pracy z psychoterapeutą. Pozdrawiam.