Czy zmiany w kręgosłupie mają związek z niedawnym wypadkiem?

Podaję wynik badania radiologicznego odcinka piersiowego kręgosłupa: Skrzywienie w odcinku piersiowym kręgosłupa, Pogłębienie kyfozy piersiowej, Podchrzęstna sklerotyzacja powierzchni stawowych kręgów piersiowych i zaostrzenie ich krawędzi. Krążki międzykręgowe na poziomach yh8-th9, th9-th10 zwężone z odczynami zwyrodnieniowymi. Wnioski: kyphoscoliosis, spondyloarthrosis thoracalis, dyskopathia th8-th9. th9-yh10. Bardzo proszę o odpowiedź, czy powyższy opis może mieć związek z wypadkiem samochodowym, któremu uległam około miesiąca temu. Doznałam wtedy urazu głowy (założono mi dwa szwy) i urazu klatki piersiowej. Od wypadku do chwili obecnej bolą mnie plecy na wysokości łopatek. Boli mnie w okolicy mostka przy głębokim oddychaniu. Odczuwam też bóle przy schylaniu się, przewracaniu z boku na bok podczas snu oraz przy skrętach tułowia w lewo lub w prawo. Nie mogę znaleźć sobie dogodnej pozycji. Boli mnie pod łopatkami w pozycji stojącej, siedzącej. Podczas pracy przy komputerze bolą mnie barki tak jakbym miała za ciężkie ręce i po chwili muszę je opuścić, aby odczuć ulgę. Proszę o odpowiedź. Będę starać się o odszkodowanie z OC sprawcy i nie wiem czy powyższe dolegliwości mogę ująć jako rodzaj uszczerbku na zdrowiu. Przed wypadkiem nie miałam tego rodzaju dolegliwości. Jednocześnie informuję, że mam 53 lata. Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Opisane zmiany mogą mieć charakter wyłącznie zwyrodnieniowy, jednakże aby jednoznacznie wykluczyć/potwierdzić współudział niedawnego urazu konieczne jest porównanie tego badania z badaniem przed wypadkiem. Tylko takie postępowanie pozwoliłoby udowodnić związek zmian z wypadkiem. Sytuacja gdy takie badanie nie było wykonane jest trudna i nie można jednoznacznie stwierdzić, że wypadek przyczynił się do powstania uwidocznionych zmian. Proponuję skonsultować problem z ortopedą - traumatologiem. Pozdrawiam serdecznie!