Podejrzanie wysoki poziom tłuszczu w organizmie

Witam, mam następujący problem - mimo tego, że jestem osobą szczupłą (58 kg przy wzroście 162 cm) pomiar tkanki tłuszczowej wyszedł u mnie bardzo kiepsko - 34 %!! Faktem jest, że jem sporo produktów mlecznych, owsianek i pieczywa pełnoziarnistego a bardzo niewiele jajek i mięsa (tu również ryb, warzyw i drobiu). Rano jem zwykle niewiele, na obiad naleśnika z warzywami i niestety na kolację zdarza mi się zjeść więcej. Żyję w sporym stresie, mało sypiam, jestem bardzo zapracowana i mam pracę siedzącą. Mam niskie ciśnienie. Nigdy nie stosowałam diet. Ruszam się regularnie dopiero od kilku tygodni, wcześniej ograniczałam się do godzinnego spaceru a raczej szybkiego marszu w drodze do i z pracy. Przyznam, że moje ciało jest dość miękkie, mięśnie mam raczej mało rozwinięte a brzuch, ramiona i uda mają w sobie coś z galaretki. Pytanie brzmi - czy to, że piję bardzo mało płynów mogło aż do tego stopnia zafałszować pomiar? Będę niezmiernie wdzięczna za podanie przykładowego jadłospisu z uwzględnieniem tego co przed a co po wysiłku oraz ogólnie pory dnia... Z góry dziękuję za odpowiedź Agnieszka
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podała Pani swojego wieku, a to kluczowy element przy ustalaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Poniżej przedstawiam normy dla kobiet:
wiek 20-29 lat - 16-24%
wiek 30-39 lat - 17-25%
wiek 40-49 lat - 19-28%
wiek 50-59 lat - 22-31%
wiek >60 lat - 22-33%

Jeżeli odżywia się Pani zdrowo, to polecałabym zwiększyć aktywność fizyczną, przez co zwiększy się procentowy udział mięśni w organizmie. Niestety zdarza się, że nawet u szczupłych osób, procentowy udział tkanki tłuszczowej jest duży, a przyczyną jest głównie brak aktywnowści fizycznej.
Polecam stronę poświęconą ćwiczeniom, z których powinna Pani dobrać odpowiednie na brzuch, ramiona i uda - www.abccwiczenia.pl .

Przykładowe jadłospisy znajdzie Pani na http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-aktywnych http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-odchudzanie-brzucha http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-sportowca-wyczynowego .

Pozdrawiam