Podejrzenie ADHD u 4-miesięcznego dziecka

Witam mam obawy ze moja 8 miesieczna córka może mieć ADHD . Wnioskuję to tym ze nie potrafi usiedzieć w miejscu dłużej niż 2-3 minuty cały czas macha rączkami uderza nimi o coś z bardzo dużo siła cały czas gryzie łapie za rękę zaraz ja puszcza uśmiecha się po czym zaczyna krzyczec kręci główka od 6 dni ma problemy z zaśnięciem przez conajmniej godzinę strasznie płacze po czym zasypia ze zmęczenia . Proszę o radę czy mam skonsultować się z jakimś specjalista?

Witam,
rozpoznanie zespołu ADHD (inaczej zespołu hiperkinetycznego) stawia się w zdecydowanie późniejszym wieku. Objawy nadpobudliwości dziecka muszą być bowiem obserwowane w różnych środowiskach (np. dom i szkoła), a objawy dotyczą również zdolności poznawczych (tj. uwagi), które rozwijają się z wiekiem. Zdarza się, ze objawy tego zespołu są obserwowane jeszcze przed drugim rokiem życia, jednak nie pozwalają one na postawienie diagnozy. Warto też wiedzieć, ze duża aktywność dziecka może wynika m.in. z uwarunkowań temperamentalnych, czyli wrodzonych (zdrowych) predyspozycji do szybszego działania.
Niemniej, jeśli niepokoją Panią utrzymujące się od kilku dni trudności z zasypianiem dziecka warto byłoby skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Zawsze jak coś niepokojącego dzieje się z dziecko potrzebna jest konsultacja. Radziłabym zacząć od wizyty u pediatry.